Wtedy Jezus jej odpowiedział: O niewiasto wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak chcesz! Od tej chwili jej córka została uzdrowiona. (Mt 15,28)

Ks. Wiesław Szlachetka nowym biskupem pomocniczym

W sobotę odbędzie się konsekracja ks. biskupa Wiesława Szlachetki w katedrze oliwskiej o 16:00. Znam osobiście ks. Wiesława od 25 lat, był wtedy jeszcze wikarym w mojej byłej parafii. Zawsze pogodny, serdeczny i gotowy do rozmowy, a przy tym skromny. Parafianie pewnie żałują że stracili takiego Proboszcza, ale Diecezja, czyli my wszyscy, z pewnością dużo zyskaliśmy.
Proszę gorąco o modlitwę w intencji ks. biskupa nominata, z pewnością jej potrzebuje, a jestem pewny, że jak go bliżej poznamy będzie nam bliski sercu.
Zachęcam aby poznać bliżej księdza Wiesława poprzez jego poezję, kazania i informacje o jego osobie. Szczególnie film z kazaniem z pasterki pozwala poznać jego życzliwość i ciepło. Wszystko znajdziecie na stronie diecezjalnej: tutaj jest link.

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

14 września - Odpust parafialny

W Kościele obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

W roku 70. po Chrystusie Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian. Nastały wielkie prześladowania religii chrześcijańskiej trwające prawie 300 lat. Dopiero po ustaniu prześladowań, matka cesarza rzymskiego Konstantyna, św. Helena, około 320 roku kazała szukać Krzyża, na którym umarł Pan Jezus. Po długich poszukiwaniach Krzyż znaleziono 14 września 320 r. W związku z tym wydarzeniem wybudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki: Męczenników i Zmartwychwstania. Bazylika Męczenników nazywana była także Bazyliką Krzyża.
          W 614 r. na Ziemię Świętą napadli Persowie. Zburzyli wówczas wszystkie kościoły, także i kościół Bożego Grobu, a wiedząc, jak wielkiej czci doznaje Krzyż Pana Jezusa, zabrali go ze sobą. Cały świat modlił się o odzyskanie Krzyża Świętego. Po zwycięstwie cesarza Herakliusza nad królem perskim, Krzyż uroczyście wrócił w ręce chrześcijan. Tradycja podaje, że cesarz postanowił sam na ramionach zanieść Krzyż na Kalwarię, ale nie mógł go udźwignąć. Wtedy biskup Jerozolimy doradził nieść go bez szat królewskich i boso, jak go niósł Pan Jezus. Cesarz posłuchał rady biskupa i Krzyż zaniósł.
         Jest to legenda, bowiem ze świadectwa św. Cyryla Jerozolimskiego, który zmarł w 387 roku wiemy, że już za jego czasów czcigodną relikwię podzielono na drobne części i rozesłano je niemal po wszystkich okolicznych kościołach.
        W naszej parafii też mamy tę relikwię, kilka drzazg z Krzyża Św. i z okazji odpustu i przy większych uroczystościach można te relikwie ucałować.

źródło: KAI  http://papiez.wiara.pl/doc/1704160.Swieto-Podwyzszenia-Krzyza-Swietego

Tam też zachęcamy by posłuchać o. Stanisław Tasiemskiego, dominikanina - który wyjaśnia pochodzenie tego święta.
__________________________________________________
Zachęcamy również, aby obejrzeć, posłuchać:

Katechezy o święcie Podwyższenia Krzyża:

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

NA SKRÓTY

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: podwpruszcz@diecezjagdansk.pl albo admin@pruszcz.diecezjagda.pl

Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl