Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.
        (Dz 16,14b)

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Skąd wzięło się to święto? W naszym kościele mamy niesamowite pamiątki z tego okresu, kiedy pojawiła się ta uroczystość. Zadziwiające, że kult Bożego Serca również dotarł do naszej przecież wtedy protestanckiej parafii kilka lat po objawieniach. Zamieszczamy galerię zdjęć tych obrazów i garść historii.
Czerwiec to szczególny miesiąc. To czas poświęcony Bożemu Sercu. Kult ten rozwijał się od samego początku chrześcijaństwa, jego pierwszymi czcicielami byli Maryja i apostołowie. 
"Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem." (Mt 11,29)

Czytaj więcej...

Boże Ciało 2016

Tłumy wiernych uczestniczyły w procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami Pruszcza Gdańskiego z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego do kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wspominaliśmy Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Jest to jedno z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim.

Czytaj więcej...

Tajemnica tajemnic w obrazie

Jak wyjaśnić to co niewytłumaczalne? Czyli ... czym jest Trójca święta?

Próbę taką podjął o. Michał Leganem OSPPE (paulin), wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – rozmowę zarejestrowało – Radio Fiat, Częstochowa
Taką odpowiedź dać może jedynie sztuka.
Na przykładzie ikony: Trójcy Świętej - Andreja Rublowa - traktat teologiczny w obrazie, dostajemy wspaniały wykład jak czytać tę ikonę by głęboko przeżyć obecność Bożą, jedność w Trójcy - objawioną Abrahamowi.
Jako katolicy nie zawsze umiemy pojąć piękno ikony. Tu w prosty sposób odkrywamy, jak wiele treści i teologii, zawiera się w tym obrazie i jak to odkryć.

Czytaj więcej...

Dlaczego Matka Boża została ogłoszona Królową Polski?

      To nie Polacy wpadli na pomysł, aby obwołać Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski. To sama Maryja osobiście poprosiła, żeby Ją tak nazywać. Stało się to w Neapolu we Włoszech, w 1608 roku. Takie przesłanie otrzymał w czasie objawienia Włoch Giulio Mancinelli, jezuita, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. Odznaczał się on niezwykłą świętością życia, wielką czcią do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej, troską o dusze w czyśćcu cierpiące oraz nabożeństwem do świętych naszych rodaków - Stanisława Kostki i biskupa Stanisława. W swoich modlitwach prosił Niepokalaną, by mu objawiła, jaki jeszcze tytuł chciałaby mieć w Litanii loretańskiej.

Czytaj więcej...

Rocznica marszu

             W ostatnią niedzielę (24.01) na sumie, uroczyście obchodziliśmy kolejną rocznicę przemarszu przez Pruszcz Gdański więźniów ze Stutthofu. W obozie tym najbardziej ucierpieli lokalni mieszkańcy, patrioci - Kaszubi, którzy nie wyrzekli się swej polskości w obliczu okupanta. Te uroczystości uświetniła obecność żołnierzy z naszego Pułku Śmigłowców.
Udało się zebrać kilka zdjęć by poniżej zaprezentować.

Czytaj więcej...

Przekazanie relikwii Św. Jana Pawła II

       W niedzielę 23 sierpnia 2015 r. miała miejsce w naszej parafii podniosła uroczystość. Otrzymaliśmy relikwię św. Jana Pawła II - w postaci jego włosa. Relikwię tę przekazał nam arcybiskup dr Mieczysław Mokrzycki, który w latach 1996-2005 był sekretarzem Jana Pawła II (był także przez kolejne 2 lata sekretarzem papieża Benedykta XVI). Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tej uroczystości

Czytaj więcej...

Uroczystość I Komunii św.

Ponad 120 dzieci z naszej parafii w minioną sobotę po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa w komunii świętej. Do tego uroczystego dnia przygotowywały się przez cały rok, a czuwali nad tym księża Rafał Ziemann i Michał Wolszon. Przed I Komunią św. dzieci przystąpiły po raz pierwszy do spowiedzi św. To była wyjątkowa chwila nie tylko dla dzieci i ich rodzin, ale dla całej wspólnoty parafialnej.

Czytaj więcej...

Niewidomemu byłem oczami ...

W środę, 11 lutego, obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego pod hasłem: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”.
         W naszej parafii chorzy, niepełnosprawni, starsi i opiekunowie przyszli na mszę św. o 16:00, a potem w auli Domu Katechetycznego było spotkanie przy kawie i śpiewie.
Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z tej uroczystości.

Czytaj więcej...

70 Rocznica Marszu Śmierci

           W tę niedzielę, 25 stycznia, obchodziliśmy 70 rocznicę Marszu Śmierci więźniów Obozu Koncentracyjnego ze Śtutthofu.
           Część z nich przechodziła przez Pruszcz. Dlatego msza św. o godz. 12.30 była sprawowana w intencji tych ofiar. Po mszy św. procesja pod Krzyż gdzie poświęcono nowy krzyż i tablicę pamiątkową. Poniżej publikujemy galerię zdjęć z tego ważnego i pięknego wydarzenia...

Czytaj więcej...NA SKRÓTY
 

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: pruszcz[małpa]pruszcz.diecezjagda.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl