Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
jak Ja was umiłowałem.
              (J 13,34)

Rocznica marszu

             W ostatnią niedzielę (24.01) na sumie, uroczyście obchodziliśmy kolejną rocznicę przemarszu przez Pruszcz Gdański więźniów ze Stutthofu. W obozie tym najbardziej ucierpieli lokalni mieszkańcy, patrioci - Kaszubi, którzy nie wyrzekli się swej polskości w obliczu okupanta. Te uroczystości uświetniła obecność żołnierzy z naszego Pułku Śmigłowców.
Udało się zebrać kilka zdjęć by poniżej zaprezentować.

Czytaj więcej...

Przekazanie relikwii Św. Jana Pawła II

       W niedzielę 23 sierpnia 2015 r. miała miejsce w naszej parafii podniosła uroczystość. Otrzymaliśmy relikwię św. Jana Pawła II - w postaci jego włosa. Relikwię tę przekazał nam arcybiskup dr Mieczysław Mokrzycki, który w latach 1996-2005 był sekretarzem Jana Pawła II (był także przez kolejne 2 lata sekretarzem papieża Benedykta XVI). Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tej uroczystości

Czytaj więcej...

Boże Ciało

Tłumy wiernych uczestniczyły w procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami Pruszcza Gdańskiego z parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wspominaliśmy Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Jest to jedno z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim.

Czytaj więcej...

Msza prymicyjna ks. Pawła Labudy

        W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego 23 maja 2015 r. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku nasz parafianin diakon Paweł Labuda, wraz z siedmioma innymi diakonami, otrzymał sakrament święceń prezbiteriatu, tj. drugi stopień święceń kapłańskich.
Była to piękna eucharystia. Mszę św. odprawiał arcybiskup Leszek Sławoj Głódź. W uroczystości brali udział biskup Wiesław Szlachetka i arcybiskup Edmund Piszcz z diecezji warmińskiej.

Czytaj więcej...

Uroczystość I Komunii św.

Ponad 120 dzieci z naszej parafii w minioną sobotę po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa w komunii świętej. Do tego uroczystego dnia przygotowywały się przez cały rok, a czuwali nad tym księża Rafał Ziemann i Michał Wolszon. Przed I Komunią św. dzieci przystąpiły po raz pierwszy do spowiedzi św. To była wyjątkowa chwila nie tylko dla dzieci i ich rodzin, ale dla całej wspólnoty parafialnej.

Czytaj więcej...

Niewidomemu byłem oczami ...

W środę, 11 lutego, obchodziliśmy XXIII Światowy Dzień Chorego pod hasłem: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”.
         W naszej parafii chorzy, niepełnosprawni, starsi i opiekunowie przyszli na mszę św. o 16:00, a potem w auli Domu Katechetycznego było spotkanie przy kawie i śpiewie.
Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć z tej uroczystości.

Czytaj więcej...

70 Rocznica Marszu Śmierci

           W tę niedzielę, 25 stycznia, obchodziliśmy 70 rocznicę Marszu Śmierci więźniów Obozu Koncentracyjnego ze Śtutthofu.
           Część z nich przechodziła przez Pruszcz. Dlatego msza św. o godz. 12.30 była sprawowana w intencji tych ofiar. Po mszy św. procesja pod Krzyż gdzie poświęcono nowy krzyż i tablicę pamiątkową. Poniżej publikujemy galerię zdjęć z tego ważnego i pięknego wydarzenia...

Czytaj więcej...

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

Słowo, które otrzymujemy na Uroczystość Chrystusa Króla, prowadzi nas przed Piłata z pytaniem: "Czy ty jesteś królem?"
        A Chrystus chce przemeblować nasze głowy, przypomnieć, że każdy powinien sługą. On będąc królem, cały czas jednocześnie pozostaje sługą. Służy każdemu z nas. I to właśnie drogę służby nam proponuje. 
Ks. Kazimierz przygotował na ten dzień jeszcze szerszy komentarz. Ten zeszłoroczny tekst przypominamy poniżej:

Czytaj więcej...

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

14 września / poniedziałek mamy odpust parafialny czyli ...

W Kościele obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

        W roku 70. po Chrystusie Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian. Nastały wielkie prześladowania religii chrześcijańskiej trwające prawie 300 lat. Dopiero po ustaniu prześladowań, matka cesarza rzymskiego Konstantyna, św. Helena, około 320 roku kazała szukać Krzyża, na którym umarł Pan Jezus. Po długich poszukiwaniach Krzyż znaleziono 14 września 320 r.

Czytaj więcej...NA SKRÓTY
 

 

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA p.w. Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim 

83-000 Pruszcz Gdañski, woj. pomorskie, Tel.: 58 682-22-58, email: pruszcz[małpa]pruszcz.diecezjagda.pl


Produkcja: 2013 - MembinaDesign.pl